Frivilliga Radioorganisationen

FRO Västmanland

Kontaktinformation

FRO Västmanland
c/o Jörgen Kvist
Bondegatan 18
734 35 Hallstahammar
E-post: vastmanland@fro.se
Tel: 0708813437

 48fanor

Välkommen till FRO Västmanland

Frivilliga Radioorganisationen (FRO) är en frivillig försvarsorganisation för sambandsintresserade. Kvinnor och män i alla åldrar kan bli medlemmar. Vi bemannar sambandsbefattningar i Försvarsmakten, Västmanlands Hemvärnsbataljon, samt inom samhällets krisberedskap.

Vår förening är en plats där vi kan utbyta erfarenhet, lära oss nya saker, ta en fika med kompisarna. Vår förening är vad vi gemensamt gör den till. Vad vi helst vill göra är att köra radio på olika frekvenser och hålla kontakt med kompisar lite längre bort, men att få dyka ner i datorproblem och lösa det tillsammans det är en höjdare. Vi har ideer om vad vi kan göra och genomföra, vi har tänkt att hålla ett antal korta utbildningar bla i Rakel, Dropbox, Skype, Free Radio Network, mm mm.

 

Årsstämma FRO Västmanland

Kallelse till FRO Västmanlands stämma Onsdagen 2021-03-10 kl 1830 på Skype:

https://join.skype.com/dJgeV8czpJDB 

Denna länk heter "FRO 48 medlemmar" och den ska vi använda vid olika tillfällen.
Skaffa er ett Skypekonto och anslut till länken ovan och ni är med.

Kontroll att årsavgiften 2021 är erlagd kommer att genomföras.

Dagordning skickas ut före stämman.

Inloggning

Endast för medlemmar

    

Hitta FRO nära dig

Sök